Officers

2017-2019 Officers

2017 2018 2019
Chair John Protasiewicz Bernadette Donovan-Merkert Ana de BettenCourt-Dias
Past-Chair Claudia Turro John Protasiewicz Bernadette Donovan-Merkert
Chair-Elect  Bernadette Donovan-Merkert Ana de BettenCourt-Dias Julie Kovacs
Secretary Jeffrey Rack Jeffrey Rack Jeffrey Rack
Secretary-elect
Treasurer Lisa Berreau Lisa Berreau Lisa Berreau
Treasurer-elect Lisa Berreau
Program Chairs (Fall Meetings) Nora S. Radu  Nora S. Radu Nora S. Radu
Program Chairs (Spring Meetings) Steve Koch  Steve Koch Steve Koch
Awards Committee Co-Chairs Michael Shatruk  Michael Shatruk Michael Shatruk
and Tim Warren and Tim Warren Jackie Kiplinger
Membership Committee Chair Jason D’Acchioli  Jason D’Acchioli Jason D’Acchioli
Exec Comm Members at Large
James M. Boncella  James M. Boncella James M. Boncella
Joshua D. Figueroa Claudia Turro Claudia Turro
Kim Dunbar Kim Dunbar Edith (Phoebe) Glazer
Councilors
Silvia Ronco  Silvia Ronco Silvia Ronco
Karen Goldberg  Karen Goldberg Karen Goldberg
Thomas R. Cundari Clark Landis Clark Landis
Debbie Crans  Debbie Crans Debbie Crans
Alternate Councilors
Connie Lu  Connie Lu Connie Lu
Ann Valentine  Ann Valentine Ann Valentine
Paula Diaconescu  Chip Nataro Chip Nataro
Hannah Shafaat  Hannah Shafaat Stephanie Hurst
BIOINORGANIC SUBDIVISION
Chair Edith (Pheobe) Glazer  Jonathan Sessler Andy Borovik
Chair-Elect Jonathan Sessler  Andy Borovik Elisa Tomat
ORGANOMETALLIC SUBDIVISION
Chair Mitch Smith  Elon Ison Paula Diaconescu
Chair-Elect Elon Ison  Paula Diaconescu  Christine Thomas
SOLID-STATE SUBDIVISION
Chair Amanda Morris  Bart M. Bartlett  Stephen Maldonado
Chair-Elect Bart M. Bartlett  Stephen Maldonado  Javier Vela
NANOSCIENCE SUBDIVISION
Chair Josh Goldberger  Brandi Cossairt Jill Millstone
Chair-Elect Brandi Cossairt  Jill Millstone  Andrew Greytak
COORDINATION SUBDIVISION
Chair Eric Schelter  Tong Ren Suzanne Bart
Chair-Elect Tong Ren  Suzanne Bart  John Berry
SUSTAINABLE ENERGY & ENVIRONMENT SUBDIVISION
Chair Cliff Kubiak  Cliff Kubiak Louise Berben
Chair-Elect  Louise Berben  Elena Jakubikova
PUI REPRESENTATIVE Barbara Reisner  Barbara Reisner Sheila Smith

2019-ACSDIC-Officers

Officer Handbook